Przez ponad tysiąc lat człowiek uprzyjemniał sobie czas wymyślając wiele gier polegających na odbijaniu piłką o ścianę - kijem, rakietą , dłonią czy pięścią.
Na początku XII w. Francuzi wymyślili „La Paume”, co oznacza grę w dłoń, szybko przekształciła się ona w Jeu de Paume (gra w dłoń), potem Tenis Królewski, w końcu w sport popularnie zwany tenisem.
Nieprawdopodobne wydają się wzmianki o narodzinach squasha w londyńskim więzieniu „Fleet Prison”. Więźniowie, najczęściej osadzeni tam dłużnicy, poszukując rozrywki i formy ruchowej urozmaicali sobie czas uderzając piłka o ścianę, często posługując się przy tym rakietą . Tak zrodził się sport zwany „Racquet”. Gra w „Racquet” stała się popularna w angielskich szkołach, m.in. w Harrow w 1830r. i tam przekształciła się w squasha. Uczniowie tej szkoły odkryli, że przebita piłka uderzona o ścianę rakietą nie odbija się w sposób znany w tenisie. Przebita piłeczka rozgniata się ( tłum. z ang. squash ) i nie wraca z powrotem do gracza. Innowacyjna gra w squasha jest dynamiczna, bardziej urozmaicona od Racquetâ, wymaga więcej wysiłku ze strony graczy.
Już w 1864 wybudowano w szkole pierwsze korty do gry w squasha i po raz pierwszy został on uznany za odrębna dyscyplinę sportową.
Natomiast pierwsze wzmianki dotyczące squasha , inne niż w szkole w Harrow ,pojawiły się w 1890r. w książce „The Badmintion Library of Sports and Partime” napisanej przez księcia Beaufort.
Zaś pierwsza książka w całości poświęcona grze w squasha autorstwa Eustacha Miles`a, mistrza świata tenisa i Racquet , została wydana w 1901r.. W tym samym czasie korty do squasha zaczęto powszechnie budować w szkołach , uniwersytetach, w prywatnych posiadłościach .
Pierwsze profesjonalne Mistrzostwa Squasha odbyły się w Anglii w 1920r.
W 1928 stworzono pierwsze stowarzyszenie , pełnoprawną strukturę administracyjną squasha -SQUASH RACQUET ASSOCIATION .
Na początku XX w. korty zbudowane w luksusowym Bath Club w Londynie zostały uznane za wzorcowe. Odtąd standardowe wymiary boiska do Squasha to 9,75 na 6,4 metra.
Pierwsze Mistrzostwa w Squasha w Wielkiej Brytanii odbyły się w 1933r. Tytuł mistrza zdobył egipski gracz F. D. Amr Bey.
Mistrzostwa kobiet w Squasha odbyły się wcześniej, bo w 1922r. i aż do roku 1960 tytuł mistrzyni należał wyłącznie do mieszkanek Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć o Janett Morgan( później Shardlow) , która wygrała 10 razy w latach 1950-58 .
Od 1966 do 1977 mistrzostwa należały do Australijki Heather McKay, a w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych do mieszkanki Nowej Zelandii Susan Devoy, która zwyciężyła 8 razy w latach 1984-1992.
Sportowcy tacy jak Jonah Barrington ( Irlandia) i Geof Hunt ( Australia) zdominowali squash w latach 60-tych aż do 80-tych, przyczyniając się do jego popularyzacji. Rozpoczął się boom na squasha, na całym świecie w połowie lat 90-tych istniało już 46000 kortów i grało około 15 milionów ludzi.
W Ameryce Północnej doceniono zalety Squasha w debla . W 1933r. odbyły się pierwsze krajowe mistrzostwa gry Squash w debla.
Squash szybko rozprzestrzeniał się w większości na terenach stacjonujących przez wojska brytyjskie. Indie, Pakistan ,RPA, Australia, Egipt, Nowa Zelandia i wiele innych krajów nauczyło się gry w squasha od armii brytyjskiej i zaadaptowało jako grę własną.
Squash został spopularyzowany w Australii w latach 60-tych. Ośrodki Squasha stały się powszechne , co przyczyniło się do sukcesów australijskich graczy w mistrzostwach British Open.
W Niemczech squash narodził się w latach 30-tych . Do dziś zbudowano ponad 6000 kortów, na które uczęszcza ponad 2mln graczy.
Wiele innych krajów przeżyło rozwój gry w squasha, zaczynając zawsze tak samo, na początku wieku. Popularyzacja przybiera na sile w ostatnich trzydziestu latach.
Dzięki grupie entuzjastów i promocji squash staje się częścią tradycji sportowej kolejnych krajów, takich jak: Japonia, Argentyna, Kolumbia i w innych państwach na świecie.
Pośród wszystkich krajów, gdzie rozgrywany jest squash, fenomenem jest Pakistan posiadający mistrzów, mimo że w kraju jest mniej niż 400 kortów.
W 1992 r powstała WSF -World Squash Federation .
Dziś Squash grany jest w około 150 krajach na ponad 47000 kortach. Od ponad 30 lat gwałtownie rośnie jego popularność, staje się on ulubiona dyscypliną sportową.
W Polsce Squash pojawił się w roku 1976, kiedy to szwedzcy robotnicy pracujący przy budowie hotelu w Brodnicy wybudowali kort do gry w squasha, aby po pracy aktywnie spędzić czas na ulubionej grze.
w oparciu o art autorstwa Ted`a Button`a